19 listopada br. o godz. 19.00 zapraszamy do Kórnickiego Ośrodka Kultury na wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Majewskiej pt.: „Sacrum / Profanum”.
Na wystawie zaprezentowane zostaną czarno – białe fotografie dokumentujące życie gruzińskiego społeczeństwa, poruszające prostotą przekazu i wzruszające dojmującą duchowością. Dodatkową atrakcją prezentowanych prac będą fotografie z pałacu rodziny Dadianich w Zugdidi w zachodniej Gruzji, obiektu bliźniaczo podobnego do Zamku hr. Działyńskich w Kórniku.
Sakartwelo / Gruzja / Georgia. Państwo położone na granicy Azji i Europy, poradziecka republika Kaukazu Południowego. Kraj inspirujący, współczesna mekka dla fotografów, kulturoznawców, miłośników gór i osób poszukujących straconego czasu. Obszar przenikania się bliskich kultur Wschodu (w tym starożytnych) oraz wpływu kultury Zachodu.
Sakartwelo sacrum i profanum. Dzięki autorskiej metodzie Katarzyny Majewskiej – fotograficznej superwizji kultury, poznajemy zatrzymanych w kadrze ludzi, miejsca i sytuacje, które mają wartość dokumentu. W sposób niezwykle czuły, ale też śmiały i bezkompromisowy opowiadają o gruzińskim społeczeństwie. Sacrum – to sfera wyjątkowo żarliwej gruzińskiej, prawosławnej religijności. To historia miejsc przybyłego w IV w. z niedalekiej przecież Palestyny chrześcijaństwa, które stało się później religią „europejską”. Gruzja to miejsce spotkań wielu kultur, obyczajów. To również miejsce narodzin antykapłana profanum, Iosifa „Soso” Dżugaszwilego. Jego działalność i bliskich mu wyznawców doprowadziła do prób zakwestionowania ludzkiej duchowości, opartej o poszanowanie wartości wyższych, wynikających z ugruntowanych zasad moralności i etyki europejskiego humanizmu.
Dlatego warto poświęcić kilka chwil, na refleksję nad złożonością życia w tym ciekawym zakątku świata. Refleksję wynikającą z interesujących kadrów Katarzyny Majewskiej, w których autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, gdzie znajduje się granica pomiędzy sacrum i profanum. Tam w Gruzji i tu w naszym realnym życiu.
Należy dodać, że bezpośrednią inspiracją dla prezentowanej wystawy, stała się historia Pałacu rodziny Dadianich w Zugdidi, w zachodniej Gruzji. Pozornie niezwiązana bezpośrednio z tematem wystawy, historia gruzińskiego rodu, który w bardzo podobny sposób jak rodzina hr. Działyńskich w Kórniku, ufundowała pałac i zgromadziła w nim kolekcję europejskiej i orientalnej sztuki. Historia pałacu w Zugdidi i zamku w Kórniku, stanie się tematem kolejnej ekspozycji fotograficznej.
Katarzyna Majewska - Kulturoznawca, absolwentka UAM w Poznaniu. Fotograf freelancer, autorka i praktyk fotograficznej superwizji kultury. Dokumentuje życie codzienne Gruzji od 2013 roku.