Minifestiwal poświęcony Wisławie Szymborskiej w KOK - Kórnicki Ośrodek Kultury
Slider

KÓRNICKI
OŚRODEK
KULTURY

Kolorowa ilustracja na której widać stojącą postać dziewczyny od tyłu trzymającą książkę na tle górskiego pejzażu
Featured

Minifestiwal poświęcony Wisławie Szymborskiej w KOK

Wołanie do Yeti. Minifestiwal poświęcony Wisławie Szymborskiej.

30 września 2023 r. od godz. 18:00 | Kórnicki Ośrodek Kultury | ul. Prowent 6, 62-035 Kórnik

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. 

Z okazji setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Antropologów Kultury Etnosfera, wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy w Kórniku i Kórnickim Ośrodkiem Kultury zapraszają na cykl wydarzeń pod nazwą Wołanie do Yeti. Minifestiwal poświęcony Wisławie Szymborskiej. Przygotowaliśmy dla Was spotkanie z biografkami poetki – Anną Bikont i Joanną Szczęsną, performance teatralny „Pamięć wybiórcza” oraz warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci „Ja i kosmos na obrusie”. 

Projekt jest  współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

18:00 | Performance teatralny "Pamięć wybiórcza".

Wisława Szymborska – skojarzenia.

Pierwsza myśl. Refleksy. Pamięć zniekształca. Pamięć zmyśla. Pamięć wybiera.
Jak nas zapamiętają? Co pamiętamy? Ile nas zmyślą inni?
A jakby tak wrócić na chwilę i zamieszać porządnie w tym kotle pamięci…
Tak od serca, od dna…

Pamięć wybiórcza to impresja na tematy legendy i symbolu, kultury i jednostki, prawdy i konfabulacji. Bardziej „co by było, gdyby…”, niż „a było to tak…”. Jaką Szymborską pamiętamy? O jakiej Szymborskiej chciałaby pamiętać sama Wisława, a o jakiej chciałaby zapomnieć? Czy lubiłaby kota w pustym mieszkaniu? Czy chciałaby być ławeczką z mosiądzu?

To specjalnie stworzony, na potrzeby projektu, performance inspirowany życiem Wisławy Szymborskiej z udziałem artystek związanych z alternatywną sceną teatralną Wielkopolski.

Pamięć wybiórczą tworzą oraz wcielają się w postać poetki Agata Elsner, Justyna Paluszyńska i Karolina Pawełska. 

 Agata Elsner - aktorka, performerka, dietetyczka, twórczyni wielu przedsięwzięć z zakresu świata sztuki i kulinariów. Od kilkunastu lat silnie związana z poznańskim środowiskiem teatrów alternatywnych (Teatr Ósmego Dnia, Teatr Biuro Podróży). Obecnie współtworzy Grupę Circus Ferus oraz tworzy własne projekty teatralno-filmowe. Wielokrotna stypendystka MKiDN, programu Młoda Polska oraz projektów finansowanych przez IAM. Laureatka konkursu 48 Hours Film Project Festival 2013, Rezydentka CK Zamek z projektem "Historie kuchenne" na rok 2015. Uczestniczka programu Artist in Residence ESK

Wrocław 2016 z projektem "Food Stories Reccolected", Finalistka Konkursu Papaya Young Directors 2017.

Justyna Paluszyńska - aktorka, dramatopisarka, rysowniczka. Absolwentka Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Filozofii z Elementami Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2012 r. współpracuje z Teatrem Biuro Podróży (spektakle: „Carmen Funebre”, „Makbet”, „Planeta Lem”) oraz od 2013 r. z Grupą Circus Ferus (spektakle: „Próżne”, „Serce Polski”, akcje happeningowe). Autorka tekstów dramatycznych, utworów literackich i scenariuszy krótkich form filmowych (m.in. „Próżne”, „Legenda str. 15 miejska”, „Ballada o saksach”, „Blind”). W 2014 r. zrealizowała indywidualną wystawę komiksów „Paluchem pisane” w Republice Sztuki TŁUSTA LANGUSTA. 

Karolina Pawełska - Poznanianka na stałe związana zawodowo, sentymentalnie i towarzysko z tym miastem. Debiutowała w „Pułapce” w poznańskim Teatrze Nowym, pracowała w Teatrze w Grudziądzu, Łodzi, Wrocławiu. Współpracowała również w kilku projektach z Lechem Raczakiem. Obecnie współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia grając w „Czasie Matek” , „Paranoikach i Pszczelarzach”, „Arce”. Od 2012 członkini grupy Circus Ferus („Freak show”, „Serce Polski”, „Manifestacja”, „Tragedia w 

lumpeksie”).Zaangażowana w projekty społeczne, artystyczne z młodzieżą z rodzin mierzących się z trudnościami i z seniorami.

 

19:00 | Spotkanie z biografkami Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie" - Anną Bikont i Joanną Szczęsną.

Prowadzenie: Joanna Roszak.

Niezwykli bohaterowie zasługują na niezwykłe biografie. Zwłaszcza jeśli są poetami, przepraszam, poetkami, do tego laureatkami Literackiej Nagrody Nobla. Owszem, życiorys Wisławy Szymborskiej nawet podany „na sucho” byłby nadzwyczajnie wciągającą opowieścią. Ale „Pamiątkowe rupiecie” dają znacznie więcej. Ta pierwsza, pełna biografia poetki, jest soczystą, pisaną z brawurą, lekkością i poczuciem humoru podróżą przez przygody Szymborskiej z historią, literaturą, mężczyznami i dokuczliwą sławą. Pracując nad najnowszą wersją książki, autorki korzystały z korespondencji Wisławy Szymborskiej, w tym z niepublikowanych listów z archiwum poetki. Dzięki temu w „Pamiątkowych rupieciach” przeczytamy m.in. o krótkim małżeństwie i długiej przyjaźni z Adamem Włodkiem, poetyckim związku ze Stanisławem Barańczakiem, o tym jak prywatne zabawy literackie stały się publiczne i wnikniemy w świat listów, karteczek, wyklejanek i kolaży korespondującej Szymborskiej.

Poetka nie była zachwycona, gdy Anna Bikont i Joanna Szczęsna zaproponowały jej, że napiszą o niej biograficzną opowieść. Czytając „Pamiątkowe rupiecie” w pełnym wydaniu być może wcale nie zmieniłaby zdania – nie jest łatwo przeglądać się we własnym życiu opisanym tak wnikliwie i szczerze. Jednak mimo to zapewne w końcu w tej wielowymiarowej, fascynującej historii odnalazłaby całą siebie.

Pierwsze wydanie „Pamiątkowych Rupieci” przyniosło autorkom Wielką Nagrodę Fundacji Kultury. 

Anna Bikont – dziennikarka, reporterka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru w „Tygodniku Mazowsze”, piśmie podziemnej Solidarności, następnie w 1989 roku współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj Autorka i współautorka kilkunastu książek, w tym My z Jedwabnego (2004, m.in. Europejska Nagroda Książkowa i amerykańska National Jewish Book Award dla książki o tematyce Holocaustu), Sendlerowa. W ukryciu (2017, m.in. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego), Jacek (2019, biografia Jacka Kuronia, współautorka Helena Łuczywo, nagrodzoną Nagrodą Historyczną „Polityki”), Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny (biografia Wisławy Szymborskiej, 1997, 2023, współautorka Joanna Szczęsna), Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie (2022, nagroda Newsweeka, finalistka Nagrody im. Kapuścińskiego, nominacja do Nagrody Nike). Jej książka Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu wychodzi jesienią. W 2017 r. otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu w Göteborgu.

Joanna Szczęsna - polonistka, współtwórczyni niezależnej prasy w Polsce (KOR-owski „Biuletyn Informacyjny”, Agencja Prasowa Solidarności AS, „Tygodnik Mazowsze”). Laureatka Nagrody Peryklesa dla współtwórców odrodzenia wolności i demokracji w Polsce (2018). Dziennikarka i redaktorka „Gazety Wyborczej”, publikuje w „Newsweeku” i „Tygodniku Powszechnym”. W czasie wolnym zajmuje się na poważnie „literaturą niepoważną”. Jej ostatnia książka z cyklu „zabawy literackie” to Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami (2014). Bywa też edytorką. Za swoje największe osiągnięcie w tej dziedzinie uważa krytyczne wydanie kultowego dzieła Stanisława Barańczaka Pegaz zdębiał (2017). Stypendystka uniwersytetów w Stanford i Princeton, a także miasta stołecznego Warszawy (2020) oraz Stowarzyszenia ZAiKS (2022). 

Joanna Roszak – poetka, aktywistka edukacyjna, profesorka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Założycielka Fundacji Józefa Rotblata. We wrześniu ukaże się jej nowa książka poetycka „Om”.

Wstęp wolny, więcej informacji: https://www.facebook.com/StowarzyszenieEtnosfera 

Kórnicki Ośrodek Kultury

  • 62-035 Kórnik
    ul. Prowent 6
  • tel: 61 817 08 91
  • kontakt@kornickiosrodekkultury.pl

Dostępność cyfrowa

Strona spełnia wymagania ustawy o dostępności stron i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom nas o tym.

tel: 61 817 08 91
e-mail: kontakt@kornickiosrodekkultury.pl

Deklaracja dostępności

Zamknij menu
Wróć na początek strony